7 senedir geleneksel olarak yaptığımız Sharm El Sheikh-Kızıldeniz Dalış Etkinliğini yine sizlerin yoğun istek ve talebinizle tekrar bu sene Mısır dayız. 😉
Dünyadan en fazla dalıcı çeken bölge olan Kızıldeniz supriz noktaları ve rengarenk canlıları ile tüm dünyadaki canlıların ilgisini çekmektedir.
Ulaşım kolaylığı, renkli su altı dünyası nedeniyle bütün dünyanın en beğenilen dalış noktalarından birisidir Kızıldeniz.

Kızıldeniz isminin orjinini belirlemek kolay bir iş değil, Yunanlı Tarihçi Heredotun eserlerinde adı “Erythraean Sea” olarak geçmekte olup, Kral Erythros’u işaret ettiği düşünülmektedir. Erythros eski Yunancada kırmızı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Yunanlıların güney ve güneşi kırmızı olarak tasfir etmeleri de, pozisyon itibariyle Kızıldenizin bu şekilde adlandırılmasına yol açmış olabilir.

Kızıldeniz ismi ile ilgili diğer teorilerden bir diğeri ise belirli koşullarda ve sınırlı bir bölgede olmak kaydıyla, suyun kırmızımsı bir renk almasına yol açan bir alg patlamasından kaynaklandığı yönündedir.

Kızıldeniz ismi ile bir başka bir teori ise demir minareli yoğun kayaların deniz suyuna olan kırmızımsı renk etkisidir.

Kızıldeniz ile ilgili bir kısım sayısal bilgiler aşağıdadır.

Yüzölçüm 438.000 km2
Ortalama Derinlik 2.000 m
En Derin Nokta 2.850 m
Ortalama Tuzluluk %41 (Doğu Akdeniz ile aynı)
Su Sıcaklığı 20-30 C
Ortalama Su Sıcaklığı 25 C
Balık Türü 1.248
Endemik Tür Oranı %17
Mercan Türü 250
Endemik Mercan Oranı %8
(Kaynak Sınai Diving Guide)

NE GÖRECEĞİZ?

BDE rotası Kızıldeniz’in en bakir, en vahşi ve en güzel rotası olarak kabul edilir.

Brothers Brothers Adaları, Big ve Small Brother olarak iki ayrı adadan oluşmaktadır. Ortalama derinliği 30 metre olarak kabul edilen bölgenin maksimum derinliği 100 metrenin üzerindedir. Görüş genelde 25-30 metre arasındadır.

Adaların duvarları çeşitli süngerler, anemonlar, yumuşak ve sert mercanlar dan oluşan bir renk cümbüşü ile sizleri karşılar. Sapan Köpekbalıkları, Çekiş Başlılar, Gri Köpekbalığı, Beyaz ve Siyah Tip Reef Köpekbalıkları adanın sakinleridir.

Ayrıca 150 metre uzunluğundaki Numidia Batığı 5 metre ile 80 metre arasındaki derinliklerde, sizleri bekler.

Diğer bir batığımız ise 34-60 metre arasındaki AIDA batığıdır. Çeşitli mercanlar ve süngerle kaplı olarak adanın güzelliğe güzellik katar.

Daedalus Reef Brothers Adalarının 180 km kuzeyinde bulunan bu resif, Kızıldenizin en güzel dalış noktalarından birisidir. 100 metreye kadar olan dalış derinliği ile her seviyede dalıcı için dalınacak bir noktayı içinde barındırır. Ortalama derinlik 30 metre civarındadır. Görüş yine 25-30 metreler civarındadır. Birçok palegic büyük canlıya ev sahipliği yapar. Longimanus ve Çekiç Baş için en ideal noktalarından birisidir.

Elphinstone Kızıldenizin efsanevi resiflerinden birisidir. Maksimum derinliği 75 metre olan resifin ortalama derinliği yine 30 metredir. Tüm duvarları çeşitli mercan ve süngerlerle kaplı ada, her türlü resif canlısı ve büyük avcılara ev sahipliği yapar. Longimanus ve Çekiç Baş için en ideal noktalarından birisidir.
(Red Sea Diving Guide)

6-11 Temmuz Sharm El Sheikh – Kızıldeniz Dalış Turu

PROGRAM

05 Temmuz 2020 Pazar: Sabiha Gökçen Pegasus veya THY yeni havayolları kontuarında saat 22:30’da check-in işlemlerinin ardından,

06 Temmuz 2020 Pazartesi: Sabiha Gökçen Pegasus Hava Yolları ile saat 00:30’da Sharm El Sheikh uçuşu. Saat 02:05’de Sharm El Sheikh’e varış. Sharm El Sheikh hava alanında karşılanma ve otele dönüş. Sabah dalış merkezinde buluşma ve dalışlar.

06 – 09 Temmuz 2020: 4 gün toplam 10 dalış.

10 Temmuz 2020 Cuma: Desatürasyon süresi nedeni ile serbest zaman.

11 Temmuz 2020 Cumartesi: Saat 00:30’da havaalanına transfer. Pegasus havayolları ile saat 03:30’da Sharm El Sheikh – İstanbul uçuşu. Saat 07:15’de İstanbul’a varış.

Dalıcı Fiyatı Oda Paylaşımlı: 550 Euro

Dalıcı Olmayan Fiyatı Oda Paylaşımlı: 400 Euro

Fiyata Dahil Hizmetler:

Transferler,
Naama Blue otelde iki kişilik odalarda 4 gece konaklama,
4 günde 10 adet tekne dalışı,
Otelde sabah kahvaltıları
Teknede öğle yemekleri,
Hava tüpleri, ağırlık,nitrox,
Zorunlu seyahat sigortası,

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

Tüm uçakla ulaşım,
Bahşişler,( 20 euro ) civarı
Yurt dışı çıkış harcı (50 TL),
Ras Mohammed/ Tiran Park vergileri (günlük 7 Euro)- 1gun gıdılecek
Dalış sigortası
Dalış malzemeleri kirası,
Akşam yemekleri,
Fiyata dahil olduğu belirtilmeyen ekstra harcamalar.

NOT: Dalıcılarımızın talep ettiği tüm malzemeler dalış merkezimiz tarafından ÜCRETSİZ temin edilecektir.

NOT: AYRICA NİTROX BELGESİ OLMAYANA ÜCRETSİZ OLARAK SADECE KİT BEDELİ KARŞILIĞINDA ÖĞRENCİLERİMİZE TUR HEDİYESİ OLARAK VERİLECKTİR

Tüm dalıcıların kişisel Dalış Sigortası (DAN) ve ekipmanları arasında yüzey işaret şamandıralarının ve dalış bilgisayarlarının bulunması zorunludur. Arzu edenler önceden rezervasyon ile dalış teknesi veya merkezinden kiralayabilirler.

Önemli Bilgiler:

Dalışların ilk günü ilk dalış, tüm dalıcıların (Eğitim seviyelerine bakılmaksızın) kontrol dalışıdır. Kontrol dalışı dalış merkezi liderlerince dalıcıların dalış seviyelerinin tesbiti, dalıcıların uygun ağırlık, ekipman ayarlamaları için kolay bir parkur seçilerek gerçekleştirilir. Dalış liderlerince dalıcılardan dalışın başında bazı temel becerilerin tekrarı istenebilir (maske çıkar-tak, regülatör bulma, palet ucu nötr yüzerlik gibi). 6 ay ve daha uzun süre dalış yapmamış olanlardan ise beceri tazeleme talep edilebilir. Bu durumda olanların tur öncesi süreçte dalış yapmaları gerekmektedir veya merkezimizin herhangi bir dalış etkinliğine katılmaları halinde ise (Scuba Skills Update) scuba becerileri güncellemeleri ücretsiz olarak yapılacaktır. Dalıcıların yapmadıkları dalışlarının ücret iadesi yapılamamaktadır.

Program örnek bir programdır. Rezervasyon sırasında güncellenebilir.

Rezervasyon tur ücretinin %40 ının ödenmesi ile gerçekleşir. Kalan diğer ödemenin ise tur tarihine 60 gün kalaya kadar ödenmesi gerekir.
60 gün kalaya kadar ücret ödenmez ise rezervasyon iptal edilir ve kapora no-show cezası olarak kabul edilir.
İptal iade şartları sigorta klozları çerçevesinde değerlendirilecektir. Klozların içermediği nedenlerden dolayı yapılan iptaller de ücret iadesi yapılamaz.
Önemli: Kredi kartı tek çekim komisyon oranları ve taksit komisyon oranları ödeme günündeki kura göre yeniden hesaplanmaktadır.

Önemli: Pasaportta ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay süre olması gerekiyor.

Uyarı: Ayışığı Eğlence Turizm LTD ve Leopar Turizm havayolu firması ile yolcu arasında aracı kurum olup,28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Özel uçuşlarda rotar riski her zaman mevcuttur ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Ayışığı Eğlence Turizm LTD ve Leopar Turizm bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek turu satın almış sayılır.
Uçuşlar esnasında havayolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir. Firmamız bu konuda herhangi bir müdahalede bulunamamaktadır.